Potenciál krajiny
Slovensko je jednoznačným víťazom 20. storočia. Na začiatku storočia sme boli prevažne agrárny národ bez vlastnej štátnosti a takmer bez elít. Samozrejme, nejaké sme mali, ale zmestili by sa do sály kultúrneho domu v akomkoľvek meste. Prežili sme silnú maďarizácu, ťarchu fašizmu a komunizmu, získali sme demokraciu, nezávislosť a na záver milénia sme dokonca porazili aj mečiarizmus. Aj začiatok nového milénia bol pozitívny. Nezamestnanosť, ktorá dosahovala 20% postupne klesala s príchodom investícii, vstúpili sme do EU, pripojili sa k NATO a zaviedli euro ako menu. Už máme aj vlastné elity. Tak ako doma aj v zahraničí. Slováci a Slovenky študujú na prestížnych univerzitách, aktívne pôsobia vo výskumných centrách a svetových inštitúciách.
Naša generácia mileniálov potrebuje spraviť ďalší krok. Transformovať výrobno-montážnu ekonomiku na ekonomiku založenú na inováciách. Je to dôležité z mnoho faktorov. Ekonomika inovácii je konkurencieschopnejšia na globálnom trhu, zvyšuje HDP a dopomáha efektívnejšie k hospodárskemu rastu. Diverzifikáciou znižuje závislosť na konkrétnych odvetviach (v našom prípade automotive), čo chráni hospodárstvo pred rizikami a výkyvmi cien surovín alebo vývojom na svetových trhoch. Inovácie vytvárajú nové odvetvia a trhy, ktoré otvárajú nové príležitosti pre podnikanie, kladú dôraz na udržateľný rast a znižovanie environmentálnych dopadov. Zároveň sú lákavejšie pre ďalšie investície a návrat Slovákov zo zahraničia domov. Inými slovami, potrebujeme sa aj platovo viac priblížiť k Európe a viac sa vzdialiť od Moskvy. Vyššie platy v súkromnom sektore znamenajú väčší výber na daniach a to má priamy dopad na rast platov vo verejnom sektore. Ekonomicky si polepšia všetci. Školskí zamestnanci, zdravotnícky personál, záchranári, dôchodci, matky na materskej dovolenke, nezamestnaní.
Prosím, nemajme ilúzie, že toto by mohli zvládnuť nejakí dankovia, matovičovia alebo kollárovia, ktorí nezvládli ani samostatne vypracovať vlastnú diplomovú prácu. V horšom prípade nejakí mazurekovia, ktorí tu vrieskajú, skáču a hádžu po cudzincoch kamene, časom možno aj výkaly. To by si naozaj tí investori stiahli aj existujúce podniky a chodili sem len tak voľnočasovo, podobne ako na safari. A my by sme našu ekonomiku transformovali na ekonomiku založenú na výbere vstupného, parkovného a poplatku za toaletu. Ešte aj z toho by sa polovica rozkradla. Platovo by sme sa viac vzdialili od Európy. Nižšie platy v súkromnom sektore znamenajú nižší výber na daniach a to má priamy dopad na pokles platov vo verejnom sektore. Ekonomicky si pohoršia všetci. Školskí zamestnanci, zdravotnícky personál, záchranári, dôchodci, matky na materskej dovolenke, nezamestnaní. Priamym následkom bude odchod tých šikovnejších do zahraničia. Dôchodci budú vidieť svoje deti a vnúčatá menej, ale o to viac svojich obľúbencov na oslavách MDŽ a iných príležitostiach. Inými slovami, menej peňazí, ale o to viac karafiátov.
Som hlboko presvedčený, že naša krajina má potenciál zvládnuť ktorýkoľvek z vyššie uvedených scenárov.
A čo mladé, zutekalo.
A nedivím sa, keď má niekto vzdelanie, chuť do práce a možnosť odísť niekam, kde to funguje, tak ide. Druhá alternatíva je zostať tu a postupne pracovať na tom, aby to fungovalo aj tu a aby sa o pár desaťročí mali dobre moje deti alebo vnuci. Je to dlhá cesta, výsledok nie je vôbec garantovaný a vôbec sa nedivím niekomu ak nemá najmenšiu chuť obetovať život takejto pochybnej vízii.
To je možno hlavný problém, skoro všetko nám to akosi padlo do rúk s naším minimálnym pričinením. A tak si to nevážime. Česť výnimkám.
To zvladnu jedine ti ktorych hlavnou agendou boli prava homosexualov.
na taký krok nám ešte nedorástli nohy..
| 29.9.2023 22:15 - A to sú ktorí?
Ktosi sa tu rozkotkodakal s dlhymi otravnymi prispevkami bez vtipu a pointy. Kuš do búdy.